Konya Şeb-i Arus Turu

3 GÜN  / 2 GECE (1 Gece Otel Konaklaması)

 

ÖZETLER

 • Sema Töreni
 • Camii-Karatay Medresesi
 • İnceminare Medresesi
 • Yeşil Kubbe-Mevlana-Şems-i
 • TebrizTürbesi
 • Meram Bağları
 • Tuzcu Baba Türbesi
 • Nasreddin Hoca Türbesi
 • Akşehir
 • Kelebekler Vadisi
1.Gün: Tur Başlangıcı - Gece Yolculuğu

Tura katılan değerli misafirlerimizi belirlediğimiz hareket noktalarından akşam saat 23.00’da yolcularımızı alarak Mevlana haftasında Hz. Mevlana’yı daha iyi anlamak ve manevi atmosferini daha yakından hissetmek üzere KONYA’ya doğru hareket ediyoruz. Otobüsümüzde sizlere ikram edeceğimiz Otobüs içi ikramlarımız eşliğinde yolculuğumuza devam ediyoruz.

2.Gün: Alaaddin Camii-Karatay Medresesi -İnceminare Medresesi-Yeşil Kubbe-Mevlana-Şems-i TebrizTürbesi - Sema Töreni

Sabah 7.30 civarlarında Konya’ya ulaşıyoruz. Şehir Merkezinde serbest kahvaltı molamızı veriyoruz. Serbest zamanımızın ardından İlk olarak 1.Alâeddin Keykubat'ın tamamladığı Alâeddin tepesi üzerindeki Alaaddin Camii çevresinde otobüsle yapılan tur sonrası Anadolu Selçuklu devri çini işçiliğinde önemli yeri bulunan, Mevlana Celaleddin Rumi ile Hocası Şems-i Tebrizi'nin ders verdikleri Karatay Medresesi Çini Eserler Müzesini ziyaret ediyoruz. Turumuzun devamında Selçuklu Sultanlarından İzzettin Keykavus 2. devrinde Vezir Sahip Ata Fahreddin Ali tarafından hadis ilmi okutturulmak üzere yaptırılan İnce Minare Medresesini ziyaret ediyoruz. Gezimizin devamında Mevlana Müzesinin hemen arkasında Üçler Türbesi ve 16 Dilimli Yeşil Kubbe (Kubbe-i Hadra),Selimiye Camii, Mevlana Hazretleri ve babası Sultan-ül Ulema Bahaddin Veled'in bulunduğu Mevlana Türbesi, Mevlevi Giysileri, Müzik Aletleri, Sofra Düzeni, Mevlevi Dergâhı; Mevlana'yı Mevlana yapan içindeki ışığı ateşleyen Şems-i Tebrizi Türbesini ziyaret ettikten sonra Büyük İslam Düşünürü ve Mutasavvıfı Hz. Mevlana'nın Vuslat Yıldönümü anma törenleri dahilindeki Mevlevi Törenlerini izlemek üzere salona gidiyoruz. Semazenlerin ve izleyenlerin kendinden geçtiği Sema Töreninin ardından otelimize doğru yola çıkıyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.
 

3.Gün: Meram Bağları - Tuzcu Baba Türbesi –Sille – Kelebekler Vadisi - Akşehir - Nasreddin Hoca Türbesi
Sabah kahvaltı sonrası otelimizden hareket ile Konya'nın en güzel yerlerinden Meram Bağları'na doğru yola çıkıyoruz. Mevlana Hazretleri'nin devamlı ziyaret ettiği zamanın bilgini ve psikoloğu Tavus Baba (Tuzcu Baba) esas ismi Muhammed El-bini Türbesini geziyoruz. Sonrasında Konya'nın 8 km kuzey batısında yer alan, Selçuklu ve Osmanlı döneminde İpek ve Baharat yolları üzerinde olması nedeniyle önemli bir belde olan Sille'ye hareket ediyoruz. Ardından Doğanın muazzam renkli mücevherleri olan kelebekleri doğal yaşamlarında keşfedeceğimiz Kelebekler Vadisini gidiyoruz. sonrasında Konya'da yaşayan Mevlevi Dervişlerince defalarca ziyaret edilmiş bu beldeyi panoramik olarak gezdikten sonra türbesi dünyadaki herkesin ilgisini çekmiş olan ve hikâyeleri dilden dile dolaşan Nasreddin Hoca'nın türbesinin bulunduğu Akşehir'e hareket ediyoruz. Nasreddin Hoca'nın Türbesini ziyaret edip dualarımızı tamamlayıp, vereceğimiz serbest zaman sonrasında, Bursa’ya hareket ediyoruz. Akşam 23.00 civarında Bursa’ya varış. Sizleri aldığımız noktalara bırakarak bir sonraki organizasyonunda görüşmek üzere sizlere veda ediyoruz.

 

 
1
 • Gidiş : 10.12.2021 - İstanbul-Konya
 • Dönüş : 12.12.2021 - Konya-İstanbul
   
 

Gezilecek Yerler